Šarūnas Bartas Ukrainoje

Šiuo metu Ukrainoje baigiamas filmuoti naujas režisieriaus Šarūno Barto filmas „Frost“ („Šerkšnas“). Filme pasakojama apie jaunuolį, kuris krovininiu mikroautobusu važiuoja su humanitarine pagalba iš Vilniaus į Ukrainą. Jis priklauso kartai, kuri nematė karo, nepatyrė okupacinės valdžios represijų ir prievartos. Jaunuolio smalsumas verčia pažinti karą, jo priežastis. Jam norisi sužinoti, kokia jėga stumia žmogų naikinti į save panašius.

Ilga vaikino kelionė, susitikimai ir pokalbiai su įvairiais žmonėmis Ukrainoje, prie fronto linijos praleistas laikas neduos jokių galutinių atsakymų, bet privers išgyventi tai, kas vadinama karu.

„Dabartinė situacija Ukrainoje man rūpi ir yra svarbi, dėl to ir kuriu šį filmą, – sako filmo režisierius Šarūnas Bartas. – Lietuva buvo okupuota panašiai, kaip dabar okupuojamas Krymas. Nors tais laikais buvo Sovietų Sąjunga, dabar veikia kita imperija, bet esmė nepakito. Mūsų šaliai tai paliko gilias žaizdas ir rimtas pasekmes. Ta penkiasdešimties metų okupacija kaip kirviu nukirto žmonių kartą.

Po Maidano įvykių Lietuvoje pradėjo burtis visuomeninės grupės, savanoriai, jie rinko pinigus pagalbai, atidarinėjo sąskaitas bankuose. Vis labiau aiškėjo, kaip ir kuo galima padėti. Organizacijos pradėjo pirkti fronte kovojantiems žmonėms reikalingus daiktus: šiltus drabužius, apavą, maistą ir t. t. Surinkti daiktai buvo vežami į Ukrainą mikroautobusais. Iš pradžių į Kijevą, o iš ten – į frontą. Vairuotojų ir pagalbos visada trūksta, tad nuolat ieškoma naujų savanorių. Toks yra pagrindinio filmo herojaus – Roko – kontekstas.“

Maksimaliai priartėti prie tikrovės, siekti kuo didesnės autentikos – vienas iš pagrindinių filmo tikslų. Daug filme pasirodančių personažų – nuo paprastų gyventojų iki kareivių ar žurnalistų – tiesiog pasakoja savo išgyventas tikras istorijas.

Iki smulkmenų apgalvotas pasiruošimas Lietuvoje truko daugiau nei pusmetį. Buvo renkama kūrybinė grupė, vyko derybos su aktoriais ir užsienio koprodiuseriais, ruoštas transportas bei inventorius, pritaikytas filmuoti atšiauriomis sąlygomis. Šiuo metu baigiamas filmavimas Ukrainoje užtruko tris mėnesius. Tarptautinė filmo kūrybinė grupė (lietuviai, prancūzai, ukrainiečiai, lenkai, taip pat Italijos, Amerikos, Izraelio, Rusijos piliečiai) iš Kijevo išvažiavo fronto linijos link ir porą mėnesių gyveno atokiame kaime Ukrainos pietryčiuose. Automobiliais keliaudami po apylinkes, bendravo su vietiniais žmonėmis ir juos filmavo, įrašinėjo jų istorijas. Savaitę grupė praleido pačiame fronto priekyje, kur, turėdama karių palydą, fiksavo apgriautus miestus-vaiduoklius. Į filmavimą, vykusį Dnipre, atvyko žurnalistų iš „France 24“, BBC. Jie bandė apžvelgti ir komentuoti dabartinę Ukrainos situaciją bei karo padarinius pasauliniame kontekste. Pakeliui į Lietuvą dar bus filmuojama Lenkijoje.

Filmas kuriamas bendradarbiaujant keturioms šalimis. Lietuvoje produkciją vykdo studija „Kinema“, Ukrainoje – „TatoFilm“ ir „Insight Media“, Prancūzijoje – „KinoElektron“, Lenkijoje – „Donten&Lacroix“. Pagrindinius vaidmenis atlieka LMTA teatro režisūros magistrantas Mantas Jančiauskas bei aktoriaus specialybės II kurso studentė Lyja Maknavičiūtė; taip pat vaidina garsus lenkų aktorius Andrzejus Chyra ir prancūzų dainininkė bei aktorė Vanessa Paradis. Filmo operatorius – „Sidabrine gerve“ už geriausią operatoriaus darbą („Ramybė mūsų sapnuose“) 2016 m. apdovanotas Eitvydas Doškus. Užbaigti filmą planuojama šių metų pavasarį.

Studijos „Kinema“ inf.