„Scanorama“: nuo Kanų ir Berlyno laureatų iki pretendentų į „Oskarą“

„Vaiko pozicija“
„Vaiko pozicija“

„Per pastarąjį dešimtmetį dar nemačiau tokio galingo, siurrealistinio ir gąsdinančio filmo“, – taip „Žudymo aktą“ („The Act of Killing“) apibūdino garsus dokumentinio kino režisierius Werneris Herzogas. Filmas jau apkeliavo daugiau nei 20 tarptautinių kino festivalių ir buvo apdovanotas daugiau nei 25 apdovanojimais. Triumfuojančioje kūrinio odisėjoje – ir lapkričio 7 d. prasidėsiantis Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Svarbiausias rudens kino renginys rodys išskirtinius filmus, kurie iki šiol pasaulyje renka svarbius kino prizus ir nominacijas.

 

„Programoje žiūrovai išvys filmus, kuriuos festivaliuose lydėjo kritikų ir žiūrovų simpatijos, karštos diskusijos ir audringi plojimai. Filmai, kurių pavadinimus girdėdavai bėgdamas iš vienos kino salės į kitą. Tuos, kurie susirinko svarbiausius apdovanojimus“, – sako Gražina Arlickaitė, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ direktorė.

 

„Žudymo aktas“ – daugiausia apdovanojimų pelnęs šių metų festivalio filmas – pasakos hipnotizuojančią ir košmarišką istoriją apie žudymo banalumą, beprasmybę ir absurdą. Tai aštuonerius metus filmuota istorija apie Indonezijos žmonių genocido kaltininkus. Apie žudikus, kurie šiandien ne tik nenubausti, bet tapo vietinėmis žvaigždėmis. Jie kviečiami į televiziją, vaidina kine, tiksliai ir entuziastingai pasakoja apie vykdytus kraupius nusikaltimus.

 

„Iškreipta realybė filme taip susipina su sapno atmosfera, kad galiausiai tampa sunku patikėti tuo, ką matai. Nejaugi tai vyksta iš tikrųjų? Šis filmas įrodo, kaip stipriai dokumentinis kinas gali veikti mūsų emocijas“, – pasakoja G. Arlickaitė.

 

Festivalis rodys ir Berlyno kino festivalyje „Auksinį lokį“ bei pagrindinį tarptautinės kino kritikų asociacijos FIPRESCI apdovanojimą pelniusią rumuno Călino Peterio Netzerio dramą „Vaiko pozicija“, kurią Rumunija jau pristatė „Oskarams“. Bekompromisis režisieriaus filmas atskleis sudėtingus motinos ir sūnaus santykius, kuriuos pats režisierius apibūdino liguistais. Kornelija bet kokiais būdais dangsto nusikaltimą padariusį sūnų, tačiau 34-erių metų Barbu toks motinos pasiaukojimas atrodo baisesnis nei gresiantis kalėjimas. Atsiimdami apdovanojimą Berlyne režisierius ir prodiuserė pirmiausia dėkojo, jų žodžiais tariant, fantastiškai pagrindinio vaidmens atlikėjai – aktorei Luminitai Gheorghiu.

 

Puikiu nuotykių filmu kritikai vadina norvegų režisierių dueto Joachimo Rønningo ir Espeno Sandbergo „Kon-Tiki“. Filmas buvo nominuotas „Oskarui“ ir „Auksiniam gaubliui“ geriausio užsienio filmo kategorijoje. Tikrais faktais paremtas filmas žiūrovą nukels į 1947 metus, kai norvegų tyrinėtojai leidosi į nutrūktgalvišką ekspediciją per Ramųjį vandenyną. Tai stilingas ir vizualus pasakojimas apie žmogaus triumfą.

 

Vienuoliktoji „Scanorama“ pristatys Kanų kino festivalio prizininkus: „Ypatingo žvilgsnio“ programoje už režisieriaus meistrystę įvertintą atvirą Alaino Guiraudie „Nepažįstamąjį prie ežero“, „Ypatingo talento“ prizu apdovanotą Diego Quemada-Díezo „Auksinį narvelį“, „Kritikų savaitės“ programos didžiojo prizo laimėtoją Fabio Grassadonios ir Antonio Piazzos „Salvo“ ir programos „Dvi režisierių savaitės“ atradimą – Guillaume’o Gallienne’o komišką dramą „Aš, aš pats ir mano mama“.

 

Iš Kanų konkursinės programos atkeliaus geriausios aktorės apdovanojimą pelnęs bendras Prancūzijos ir Irano filmas „Praeitis“ (rež. Asghar Farhadi), kurį Iranas taip pat pristatė „Oskarams“. Bus parodytas šiais metais Kanuose geriausiu režisieriumi paskelbto Amato Escalante’s provokuojantis filmas „Heli“. Programą puoš ir Venecijos, Karlovi Varų, Roterdamo festivaliuose rodyti filmai, kurių kiekvienas, anot festivalio organizatorių, drebins žiūrovo įsitikinimus ir klibins įsitvirtinusias normas.

 

„Sunku suminėti visus apdovanojimus, kuriuos gavo šių metų programos filmai. Nors apdovanojimai yra svarbus dalykas – aklai jais nesekame, pats kinas, jo pasakojamos įsimintinos istorijos keis žiūrovų požiūrį į daugelį dalykų“, – teigia G. Arlickaitė.

 

Vienuoliktasis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 7–17 d. Vilniuje, lapkričio 14–24 d. Kaune, lapkričio 14–17 d. Klaipėdoje, lapkričio 23–24 d. Šiauliuose.