Sukaktis

Ilgametės injekcijos Lietuvos kino kultūrai

Šiemet programa MEDIA švenčia dvidešimties metų sukaktį. Per šį laikotarpį programa tapo labai svarbi visai Europos audiovizualinei pramonei ir virto projekto kokybės bei vertės ženklu.

Į MEDIA paramą pretenduojantiems projektams taikomi aukšti atrankos kriterijai, taip siekiama didinti Europos audiovizualinių kūrinių konkurencingumą Europos Sąjungoje ir už jos ribų.

 

Programa MEDIA įvardijama kaip viena svarbiausių priemonių Europos audiovizualinei pramonei stiprinti. Ji svarbi ne tik Europos, bet ir nacionaliniu lygiu, nes padeda plėtoti animacinių, vaidybinių ir dokumentinių filmų projektus, platinti filmus, gyvuoti kino festivaliams, organizuoti tęstinius profesionalų mokymus, kurti kompiuterinius žaidimus.

 

Lietuva prie MEDIA programos prisijungė 2003 metais. Per šį laiką programa dalinai (MEDIA parama svyruoja nuo 20 iki 80 proc. projekto biudžeto) parėmė įvairias veiklas, susijusias su audiovizualine pramone: kino projektų vystymą, filmų platinimą ir propagavimą, festivalius ir mokymus. Nuo 2003 m. iki dabar Lietuvos audiovizualiniams projektams suteikta per 30 mln. litų finansinė parama. Iš jų didžiausią finansinę paramą parengiamiesiems filmo projekto darbams gavo Rasos Miškinytės prodiusuotas dokumentinis filmas „Vabzdžių dresuotojas“ (407 430 litų parama), taip pat Ievos Norvilienės prodiusuotas vaidybinis filmas „Aurora“ (207 168 litų parama). Nuo 2007 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rengiamiems mokymams „Vasaros media studija“ buvo suteikta daugiau nei 1,5 mln. litų parama.

 

Šiais metais Lietuva ir toliau sėkmingai dalyvauja MEDIA programoje. „Uljanos Kim studija“ pirmoji iš Lietuvos kino gamybos kompanijų gavo dalinę paramą – 363 tūkst. litų filmų paketo projektui. Šį paketą sudaro žinomų Lietuvos režisierių darbai: Kristijono Vildžiūno vaidybinis filmas „Trys draugai ir kiti“, Arūno Matelio debiutinis vaidybinis filmas „Odisėja. R. ir J.“ ir Audriaus Stonio dokumentinis filmas „Po ąžuolo šaknimis“. Taip pat dalinė finansinė parama atiteko režisieriaus Arūno Matelio dokumentinio filmo „Gladiatoriai. Kita planeta“ projektui, kuris įvardijamas kaip vienas iš pirmųjų 3D dokumentikos bandymų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.

 

Kasmet ne vienas lietuviškas projektas gauna MEDIA paramą, tai įrodo, kad mūsų šalyje įgyvendinami aukštos organizacinės bei meninės vertės projektai, galintys lygiuotis ir konkuruoti su daugeliu ES šalyse kuriamų audiovizualinių kūrinių. Šiemet į kino festivalių, gaunančių MEDIA paramą, gretas įstojo ir Tarptautinis Kauno kino festivalis. Kartu su Europos šalių kino forumu „Scanorama“ (tokią paramą gauna nuo 2008 m.) bei tarptautiniu kino festivaliu „Kino pavasaris“ (paramą gauna nuo 2007 m.) jis sėkmingai kasmet žiūrovus kviečia į Europos festivalių kontekste inovatyvius ir aukšto tarptautinio lygio renginius.

 

Lietuvoje MEDIA programa – tai vienas pagrindinių būdų vystyti ir platinti tarptautinės svarbos projektus. Pasak tarptautinio Kauno kino festivalio rengėjų, MEDIA programos skirta finansinė parama sudaro 40 proc. festivalio biudžeto: be jos būtų neįmanoma išgyventi ir surengti tokio aukšto lygio renginį. Nors dažnai šis ES finansavimo mechanizmas yra nematomas, jis labai veikia Lietuvos kultūrą, kino gamybą. Be MEDIA paramos neturėtume ne tik profesionalių tarptautinio lygio festivalių, kino specialistų mokymų, kitų kino renginių, bet ir filmų.

 

Programos atstovai Lietuvoje „Media Desk Lietuva“ biuras ne tik konsultuoja paraiškų klausimais, bet ir rengia trumpalaikius meistriškumo kursus, mokymus ar kūrybines dirbtuves per įvairius kino renginius. Į mokymus kviečiant tarptautinės kino gamybos specialistus, siekiama suteikti informacijos apie naujausias filmų kūrimo, platinimo, rodymo ir viešinimo tendencijas. „Media Desk Lietuva“ biuras kol kas yra bene vienintelė organizacija, rengianti ne į diplomą orientuotus mokymus audiovizualinės pramonės profesionalams.

 

Ką tik meistriškumo kursai profesionalams ir jauniesiems kino kūrėjams įvyko Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje. Kalbėta apie dokumentinių filmų gamybą tarptautiniu mastu bei dokumentinių ir nekomercinių filmų platinimo ypatumus. Spalio 4–5 d. Tarptautiniame Kauno kino festivalyje surengti vengrų režisieriaus Bèlos Tarro mokymai. Per Tarptautinį trumpametražių filmų festivalį „Vilniaus kino šortai“ visi besidomintys trumpametražių filmų platinimu turės galimybę įgyti žinių, kaip viešinti ir platinti trumpus filmus, pasitelkiant naujausias technologijas.

 

ES programa „MEDIA 2007“ kviečia teikti paraiškas audiovizualinių projektų plėtrai. Tai puiki galimybė kino kūrėjams gauti finansinę paramą projektų parengiamiesiems darbams. Teikti paraiškas kviečiami prodiuseriai, besiruošiantys plėtoti vaidybinių, animacinių, kūrybinės dokumentikos filmų projektus ar projektų paketus. Būtent dėl šios MEDIA programos schemos finansavimo nuo 2007 m. skirta daugiau nei 1 mln. parama net 10 filmų projektams. Numatytas paraiškų teikimo terminas – lapkričio 25 d.

 

Taip pat kviečiame teikti kino festivalių paraiškas audiovizualinių festivalių schemai. Pateikimo terminas – spalio 31 d.

 

Daugiau informacijos apie MEDIA programą ir jos galimybes galima rasti naujoje „Media Desk Lietuva“ biuro internetinėje svetainėje – www.mediadesklithuania.eu

 

„Media Desk Lietuva“ biuro informacija

 

Komentarai (0)

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg