Seni lapinai


Režisieriai Zach Braff, Arthur Lewis

Vaidina Morgan Freeman, Michael Caine, Christopher Lloyd, Alan Arkin
2017, JAV, 96 min.


Žiūrėjau šį filmą trimis prisėdimais: savaitgalį valgydamas pusryčius, pietus ir vakarienę. Didžiulė nepagarba filmui, sakysite, bet aš būtent taip sąmoningai nusprendžiau ir laikiausi savo sumanymo po omleto su kava. Tiesiog sustabdžiau filmą, uždariau kompiuterį ir nuėjau įjungti skalbimo mašiną. O buvo nedarbo diena, galėjau laisviausiai toliau žiūrėti. Bet ne, perėjau prie buities dalykų, taupiau laiką, galvojau – žiūrėsiu valgydamas, kai negalėsiu nieko kito daryti. Tai liudija šio filmo nepaneigiamą vidutiniškumą bei niekinę vertę.

 

Jūs galite pagalvoti – o ko gi iš šio filmo tikėtis? Negi negana tiesiog įsitaisyti ant patogios IKEA sofutės ir praleisti vakarą (rytą) su trimis Holivudo legendomis, žarstančiomis juokelius apie save ir savo amžių? Ko gi dar reikia, juk ši pusantros valandos skirta pramogai, atsipalaidavimui, vadinamajam relaksui? Priminsiu, kad narkotikai ir prostitutės taip pat sugalvoti tam pačiam relaksui.

Žinoma, blogas čia palyginimas, nes narkotikai tikriausiai veikia kur kas geriau nei „Seni lapinai“. Tokie filmai nekelia jokių, net dirbtinių jausmų, o tik kvailą klegesį (ne juoką). Jie skatina išsidrėbti ant tos sofutės ir saujomis valgyti bulvių traškučius (prisipažįstu – toks buvo mano paskutinis šio filmo trečdalis). Dykas buvimas pačia blogiausia šio žodžio prasme.

Ir taip yra dėl to, kad „Seni lapinai“ – kokybiškas filmas. Jame viskas taip sudėliota, kad tave smagintų ir dramaturgiškai kutentų, kad būtų malonu, lengva ir tvarkinga, be skylių, truputį nuspėjama, šiek tiek sentimentalu, vietomis vulgaroka, vietomis – jautru. Net atrodo, kad viskas matematiškai apskaičiuota: tiek procentų turi būti skirta meilei, tiek – draugystei, tiek – juokams ir t. t. Ir visa tai tam, kad po filmo būtų galima ištarti magišką frazę – „gerai praleidau laiką“.