John Wick 2


Režisierius Chad Stahelski
Vaidina Keanu Reeves, Riccardo Scamarcio, Ian McShane

2017, JAV, Honkongas, 122 min.

 


Nuskambės seksistiškai, bet šiam filmui padėjo tai, kad jame, galima sakyti, nebuvo nė vienos moters. Pirmoje sagos dalyje jų buvo, ir tai sugriovė kompiuterinio žaidimo pasakojimo logiką, į veiksmo filmo grynuolį dirbtinai įlydė romantizmo ir bergždžio sentimentalumo. O štai antroje dalyje praktiškai be jokių įvadų prasideda veiksmas ir nesustoja iki pat paskutinės akimirkos. Mes net pamirštame to begalinio šaudymo ir susirėmimų prasmę bei priežastis, jie tampa tiesiog neišvengiamybe, „John Wick“ pasaulio kasdienybe.

 

Paprastai filmuose, kuriuose žiūrovas susiduria su ne šio pasaulio taisyklėmis, jis turi vedlį – personažą naujoką – ir susipažįsta su jomis kartu su juo. Čia kūrėjai tai ignoruoja, kamera seka seną rafinuotų žudikų klano vilką Johną Wicką, tad niuansai žiūrovą pasitinka fragmentiškai, užpuola tarsi netyčia. Ir tai „John Wick 2“ paverčia išties šiuolaikiniu filmu. Kūrėjai supranta, kad šį filmą žiūrės prie vizualinio šokčiojimo pripratusi auditorija, kuri fantastinio pasaulio taisykles susidėlios akimirksniu, pati užpildys naratyve paliktas skyles, nekvestionuos logikos trūkumo ir be jokių vidinių problemų pasiduos pasakojimo srovei.

Ir nors tai žiūrėjimo aktui suteikia lengvumo, o žanrui – taip reikalingo nerūpestingumo pojūčio, po keliolikos filmo minučių aplanko beprasmybės jausmas. Ir ne dėl to, kad filmas nieko nepasako apie šį pasaulį, o tiesiog dėl to, kad tau nesvarbu, kas įvyks. Neatsakyti klausimai yra tik šie: kiek žmonių ir kaip nužudys Johnas Wickas. Atsakymai, kita vertus, tą beprasmybę pateisina su kaupu. Veiksmo scenų profesionalumas ir estetika – išties atimantys žadą.

Pačioje filmo pabaigoje Johnui Wickui žadamas dar didesnis pragaras nei pirmoje dalyje. Į tai herojus turi vieną atsakymą: „Pasakyk jiems visiems, kad ir kas pultų, kad ir kas jie, aš juos užmušiu, aš juos visus užmušiu“, į ką visos sistemos valdovas atsako santūriu šypsniu palydėta fraze: „Žinoma, kad taip.“ Laukiame „John Wick 3“.