Baltijos banga

Rugpjūčio 19–23 d.

NIDA

„Tvano nebus“, rež. Marat Sargsyan, 2020
„Tvano nebus“, rež. Marat Sargsyan, 2020

Nidoje rugpjūčio mėn. 14-tą kartą vyks festivalis „Baltijos banga“, kuris, pasak organizatorių, yra unikali galimybė Neringos gyventojams, kurorto svečiams pamatyti naujausių lietuviškų filmų panoramą, susipažinti su kaimynų kuriamais filmais.

„Sudarant festivalio programą mums buvo svarbu, kad publika pajust bendrą mūs kino raidos kryptį, kontekstą. Nepaliauju kartoti, kad lietuviškas kinas įvairus ir įdomus, tad ir „Baltijos bangos“ žiūrovus supažindiname su plačiu temų spektru, skirtingais autorių braižais, atsirandančiu kino rūšių ir žanrų margumynu. Štai, pavyzdžiui, dar pernai neturėjome, ką atsakyti publikai, klausiančiai – ką lietuviško galima pamatyti su visa šeima? Kur filmai ne tik suaugusiems, bet ir vaikams? O šįmet kviesime net į du vaidybinius ilgametražius filmus vaikams, ir ne tik vaikams, – Agnės Marcinkevičiūtės „Lobį“ (jis tęsia nuotykių, „žebriūniško“ kino vaikams tradiciją) ir Inesos Kurklietytės „Drugelio širdį“, kalbantį aktualiomis „kito“, „kitokio“ žmogaus priėmimo temomis. Pastarojo tarptautinė sklaida (o tai yra sėkmės liudijimas) nustebino, man atrodo, net didžiausius lietuviškų vaikiškų filmų skeptikus – „Drugelio širdį“ jau antrus metus nepaliauja kviesti tarptautinių festivalių vaikams organizatoriai“, – apie festivalį pasakoja programos koordinatorė kino kritikė Rasa Paukštytė.

 

„Baltijos banga“ kasmet mezga ypač artimą kino žmonių ir festivalio organizatorių ryšį su publika; susitikimai ir pokalbiai su filmų kūrėjais – viena svarbiausių jo dalių, prasitęsianti ir už peržiūrų salės durų, Nidos gatvėse, kavinėse, net pajūryje. Būtent artimas bendravimas su žmonėmis, pasak festivalio direktoriaus Arūno Stoškaus, leidžia geriau pažinti festivalio publiką, pajusti, kas ją domina, dešimtis kartų įsitikinti, kad publika atvira sudėtingoms temoms.

 

Festivalis prasidės rugpjūčio 19 d., jį atidarys daug komplimentų sulaukęs, penkiems šiųmetiniams nacionalinio kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė“ nominuotas dokumentinis Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“.

 

„Įtraukiantis, emocionalus, įvairia filmavimo geografija patrauklus pasakojimas apie garsų išeivijos skulptorių yra jaudinanti, bet ne didaktiška ir visai nesentimentali istorija apie tapatybę, šaknis. Žiūrėjau šį filmą ne vieną kartą ir kaskart stebiuosi, kaip puikiai veikia autorių pasirinktos tradicinės pasakojimo priemonės, kaip svarbu kine emocijos, intelektas, žmogiškumas, ir sukuriantys tikrąjį filmo grožį“, – vieną iš atidarymo filmų pristato R. Paukštytė.

 

Kiti atidarymo vakaro seansai – Ričardo Matačiaus trumpametražio filmo „Sekretas“ premjera ir Algimanto Puipos „Sinefilija“, kuriuos vienija ekscentriški keistuoliai, nusikaltėliai, marginalai (R. Matačius yra „Sinefilijos“ montažo režisierius).

 

Festivalį rugpjūčio 23 d. užbaigs naujo ilgametražio vaidybinio Marato Sargsyano filmo „Tvano nebus“ seansas. Filmo autoriai pasaulinę premjerą šventė tarptautiniame Venecijos kino festivalyje, programoje „Kritik savaitė“, dar 2020 metais, tačiau dėl pandemijos premjera Lietuvoje buvo atidėta. Ukrainos karo už savo žemę ir nepriklausomybę dienomis M. Sargsyano alegorija apie karo kasdienybę, inerciją, įtaką žmogaus dvasiai atrodo ypač aktuali. Pagrindinį karo išvarginto pulkininko vaidmenį filme suvaidino Valentinas Masalskis.

 

„Baltijos bangoje“ įvyks filmų „Piligrimai“ (rež. Laurynas Bareiša, „Sidabrinė gervė“ už geriausią metų filmą), „Bėgikė“ (rež. Andrius Blaževičius, „Sidabrinė gervė“ pagrindinio vaidmens atlikėjai aktorei Žygimantei Elenai Jakštaitei), „Šuolis“ (rež. Giedrė Žickytė, „Sidabrinė gervė“ už geriausią metų dokumentinį filmą), „Metai prieš karą“ (rež. Dāvis Sīmanis), „Operacija 02“ (rež. Margus Paju), „Sugrįžę iš Niujorko“ (rež. Ramunė Rakauskaitė), „Kernagis“ (rež. Andrius Lekavičius) seansai.

 

Tarp festivalio renginių – šįmet ypatinga dovana Lietuvos kino žmonėms tapusios Giedrės Beinoriūtės knygos „Kino operatorius Audrius Kemežys: akimirksnis spalvoms suderinti“ („Monoklis“, 2022) pristatymas, kuriame prisiminimais apie menininką dalinsis jo kolegos, knygos autorė.

 

Festivalį organizuoja Lietuvos kinematografininkų sąjunga

Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Festivalį finansuoja Lietuvos kino centras (LKC), Neringos savivaldybė, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA

Festivalio informacinis partneris Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT)

Partneriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“,
žurnalas „Kinas“, Lietuvių filmų centras (www.lfc.lt), Neringos meno mokykla, Viešbutis-restoranas „Nerija“, „Švyturys“ nealkoholinis, Bilietai.lt

 

Rengėjų inf.