Ji – šnipė


Režisierius Paul Feig,

Vaidina Melissa McCarthy, Rose Byrne, Jude Law

2015, JAV, 115 min.


Kiekvienas, kuris atrodo ir elgiasi kaip nevykėlis, iš tikrųjų nėra nevykėlis ir gali padaryti stebuklingai nuostabių dalykų. Mes jau visi tą esame matę per televizorių kurį nors šeštadienį. Moralas, kaip visuomet, paprastas – nevertink knygos pagal viršelį (suprask – nespręsk apie žmogų pagal tai, kaip jis atrodo ir elgiasi).

„Ji – šnipė“ pasakoja apie apkūnią (šis faktas filmui svarbus) moterį (Melissa McCarthy), kuri dirba šnipų kontoroje, tačiau tik prie kompiuterio. Žodžiu – nešaudo, o tik sėdi prie klaviatūros ir šnipams patarinėja telefonu. Tačiau vieną dieną jai atsiranda galimybė dirbti tikra šnipe, ir nors visi juokiasi ir ja netiki, ji įrodo galinti kur kas daugiau, nei buvo galima numanyti.

Ji ir šaudo gerai, ir spardo stipriai, ir keisti tapatybes, vaidinti moka. Žodžiu – Džeimsas Bondas, tik su suknele. O kas galėjo pagalvoti? Tikriausiai visi, matę animacinį filmą „Bjaurusis ančiukas“. Vadinasi – visi.

Pagal sumanymą filmas turėjo būti ir juokingas, ir įtraukiančio veiksmo. Režisierius Paulas Feigas, kaip rašoma, yra įsitikinęs, jog tai ne parodija, o tiesiog juokingas veiksmo filmas. Gana drąsiai galima su šia nuomone nesiginčyti.

Ar ne parodija yra toks vieno iš veikėjų Riko (Jason Statham) tekstas: aš esu prarijęs tiek mikroschemų ir tiek tuštinęsis, kad būtų galima surinkti visą kompiuterį. Režisierius akivaizdžiai juokiasi (kai kadre Stathamas, ir rečiau, kai jo nėra) iš šnipų filmų ir iš juose vaizduojamų gražių, pleibojiškų vyrukų.

Tačiau tokiu žanru režisierius, regis, nė kiek nesišaipo nei iš visuomenės normų, nei iš kine kuriamų įvaizdžių ir stereotipų. Iš tiesų filme nesijuokiama iš nieko, nepašiepiamos jokios situacijos ar įpročiai, jame tiesiog juokaujama. Viską supaprastinant, prifarširuojant klišių ir fizinių (paslydau, nukritau) triukų.

O tai atsiduoda praeitimi, kinematografiniu nevalyvumu, serijine gamyba. Nesmagu, kad vis dar kuriami tokie filmai. Pabaikite.