Jūrų pėstininkas, svajojęs apie cigaretę ir aktorystę

Frances Ha, 2012
Frances Ha, 2012

 Tai ne personažas, o sparčiai didžiajame ekrane ryškėjantis aktorius Adamas Driveris. Nežinia, ar būtume apie jį sužinoję, jei ne arogantiško keistuolio, sportiško vienišiaus Adamo Saklerio vaidmuo Lenos Dunham televizijos seriale „Merginos“. 

„Merginos“ („Girls“, nuo 2012-ųjų) padarė taip, kad 28-erių vaikinas pradėtas atpažinti gatvėje, o kino meistrai jį kviečia filmuotis. 2013 m. „Emmy“ apdovanojimuose Adamas Driveris pirmą kartą žengė raudonu kilimu – prisimerkęs ir susigūžęs, tarsi bijodamas besiartinančios šlovės. Vėliau išskirtinai žemo tembro, kreivų veido bruožų, kone dvimetrinį aktorių išvydome brolių Coenų „Groja Liuvinas Deivisas“, po to – Australijos dykuma keliaujančios Mios Wasikowskos glėbyje filme „Pėdsakai“, o rugsėjį – atsiimantį geriausio aktoriaus prizą už vaidmenį Saverio Costanzo filme „Alkanos širdys“ („Hungry Hearts“) Venecijos kino festivalyje. Šiemet jis bandys išvengti džedajaus kardo 7-ojoje „Žvaigždžių karų“ dalyje, o naujose „Merginų“ serijose išlydės į kitą miestą studijuoti išvykstančią draugę. 

Prakeikta Indiana 

Adamas Driveris gimė 1983 m. lapkričio 19 d. San Diege, Kalifornijoje, pastoriaus šeimoje. Tėvams išsiskyrus, su mama ir vyresniąja seserimi persikėlė gyventi į keliasdešimt tūkstančių gyventojų turintį Mišavoką Indianoje. 

Geriausias dalykas, kurį Adamas atsimena iš savo paauglystės, yra Davido Fincherio filmas „Kovos klubas“ („Fight Club“, 1999). Nepritampantis prie mažo miestelio bendruomenės, jis vis dėlto nesėdėjo namuose: dainavo bažnyčios ir mokyklos choruose, vaidino spek- takliuose ir karstydavosi elektros stulpais. Baigęs vidurinę, nežinodamas, už ko užsi- kabinti, dirbo įvairiausius darbus – nuo padavėjo iki autobuso vairuotojo. Pinigų jam reikėjo nuomai, kurią mokėdavo mamai ir patėviui už galinį kambarį jų name. „Jie man neleisdavo įeiti į kitus kambarius, turėjau įsigyti net atskirą mikrobangų krosnelę ir šaldytuvą, nes esančiais virtuvėje buvo uždrausta naudotis“, – dažnai keistais atsiminimais su žurnalistais dalijasi Adamas. Taigi nenuostabu, kad jis norėjo kuo greičiau išvažiuoti iš Indianos. 

Bandymas įstoti į Niujorko Juilliardo menų akademiją baigėsi nesėkmingai. Tai sužinojęs Adamas, kupinas entuziazmo, atsisveikino su šeima ir draugais, palinkėjo jiems „supūti šioje skylėje“ ir išvažiavo Holivudo link. Tačiau netrukus teko patirti didelę gėdą: po kelių dienų pasibaigus pinigams turėjo grįžti atgal. 

 

Akistata su mirtimi 

 

Tuo metu pasaulis išgyveno Rugsėjo 11-osios įvykius, tad visi Adamo bendraamžiai vienbalsiai kalbėjo apie savanorystę armijoje. Tačiau vienintelis, kuris tai įgyvendino, buvo tylusis Adamas. Patėvio siūlymą prisijungti prie jūrų pėstininkų pirmiausia jis sutiko gan priešiškai, tačiau vėliau, viską apgalvojęs, pritarė, kad tarnauti tėvynės labui naudingiau nei vaikščioti nuo durų prie durų siūlant įsigyti dulkių siurblį. 

 

Sausį Adamas nusprendė tapti kareiviu, o vasarį jau prisijungė prie būrio. Karininkai tokį skubotumą vertino kiek įtariai: ar tik šis vaikinas neturi bėdų dėl teisėsaugos? Tačiau 19-metis Adamas tiesiog bėgo nuo įgrisusio gyvenimo. „Niekada rimtai nesportavau, nepriklausiau jokiai komandai, tad tai, ką patyriau kariuomenėje, mane labai sužavėjo. Disciplina, hierarchija, fizinis krūvis, solidarumas buvo tai, ko man tuo metu labiausiai reikėjo ir ko dabar kartais trūksta“, – sako Adamas. 

 

Kartą artileristas, supainiojęs koordinates, atidengė ugnį į būrį, kuriame buvo Adamas. Pasigirdo sprogimas ir iš dangaus ėmė leistis balto fosforo debesis. Jeigu vaikinai nebūtų greitai susigaudę, kad reikia bėgti, ir jei ne smarkus vėjas, visi būtų mirtinai apsinuodiję cheminėmis medžiagomis. Tą dieną jis atsimena kaip itin lemtingą, nes suvokė žmogaus mirtingumą ir kartu gyvenimo beprasmiškumą. Tada vis dažniau ėmė prisiminti žlugusią svajonę – vaidybos studijas.

 

Galima tai vadinti likimu, galima – atsitiktinumu, tačiau prieš būrį dislokuojant į Iraką Adamas, važiuodamas kalnų dviračiu, susižeidė krūtinkaulį. Ir rimčiau, nei iš pradžių manė. Pastangos fizine parengtimi pasivyti būrio draugus po trijų mėnesių baigėsi sveikatos pablogėjimu. Sielvartaudamas dėl taip susiklosčiusių reikalų, jis darkart pamėgino stoti į Juilliardą. „Dveji metai tarp jūrų pėstininkų išties buvo nepaprasti, tačiau visuomenė nenustojo viliojusi labiausiai dviem dalykais – cigaretėmis ir aktoryste“, – atsi- mena Adamas. Taigi, antrasis kartas pasirodė sėkmingas. 

 

„Merginos“ 

 

Palikęs Indianą, Adamas trumpam apsistojo Naujajame Džersyje, sename dėdės name, tiksliau – viename iš jo kambarėlių, dydžiu prilygstančių spintai. Jame tilpo čiužinys ir du maišai drabužių. Adamui to pakako, tačiau dėl didžiulio atstumo tarp namų ir konservatorijos jis buvo priverstas išsinuomoti kambarį Manhatane. Prieš kelerius metus vedęs, dabar aktorius su žmona Joanne Tucker gyvena Brukline, vaidina Brodvėjaus spektakliuose ir vadina save „teatro aktoriumi, kuris kartais filmuojasi“. Norėdamas praplėsti, jo žodžiais tariant, uždarą teatro auditoriją, jis prisijungė prie pelno nesiekiančios organizacijos „Arts in the Arm Force“, kviečiančios į vaidinimus buvusius ir esamus karininkus bei jų šeimas. 

 

Ir nežinia, ar būtume sužinoję apie tokį aktorių Adamą Driverį, jei jis nebūtų susidūręs su Lena Dunham. Trumpai – tai trejais metais už Adamą jaunesnė aktorė, režisierė, scenaristė ir prodiuserė. Jos režisuotam serialui „Merginos“ 2013 m. atiteko „Auksinis gaublys“, o ji toje pačioje apdovanojimų ceremonijoje buvo pripažinta geriausia aktore. Tų pačių metų „Emmy“ apdovanojimuose tarp geriausių antraplanio vaidmens atlikėjų nominantų atsidūrė ir Adamas.

 

Jis neslepia, kad tokiuose projektuose kaip „Merginos“ veikia pažintys. Čia viešumos vengiančiam Adamui pagelbėjo jo agentas, surengęs susitikimą su Dunham. Kūrybingoji niujorkietė, tik pamačiusi Adamą, pajuto, kad jis yra tas vyrukas, kurio ieško, ir nustebo sužinojusi, kad jo vardas toks pat kaip ir personažo. 

 

Serialas „Merginos“ kino ir televizijos pasaulyje vadinamas išvirkščia puikiai visiems pažįstamo „Sekso ir miesto“ versija. Tad Adamas tapo Pono Šauniojo (Mr Big) priešingybe. Tokio moterys svajoja nesutikti. Tokie kaip jo ir Dunham suvaidintos tobulomis kūno formomis nepasižyminčios Hanos Horvat santykiai socialiniame tinkle „Facebook“ įvardijami kaip „It’s complicated“. Ar gali būti kitaip, jei vaikinui apšlapinti savo merginą duše yra labai juokinga? 

 

Adamas prieš tai jau buvo nusifilmavęs keliuose televizijos projektuose, tad vaidmuo Dunham seriale jam didelio įspūdžio nepadarė. Vėliau jis sakys: „Sužinojęs, kad man atiteko Adamo vaidmuo, pernelyg nedžiūgavau. Juk tai tik serialas, o aš net kabelinės neturiu. Tada dar nesuvokiau, kad šis personažas man atvers duris į kino pasaulį.“ Tiesa, scenarijus jam patiko iškart. Leną jis vadina vienu įdomiausiu ir taikliausią humoro jausmą turinčiu žmogumi: „Filmuojant pirmąsias scenas negalėjau susikaupti, nes mudviejų tekstas buvo labai juokingas.“ 

 

Apskritai darbą su „Merginų“ komanda Adamas vertina kaip palankiausias sąlygas jaunam aktoriui, „kai esi laisvas improvizuoti, dirbi su bendraamžiais, kurių tikslas – nuolatinis ieškojimas.“ Aktorius sako, kad filmuojant „Merginas“ buvo tiek improvizacijų, kad jis, negalintis į save žiūrėti ekrane, nežino, kurie variantai liko po galutinio montažo, o kurių atsisakyta. 2015 m. sausį prasidėjo ketvirtasis serialo sezonas. Tačiau iki to laiko keistuolis Adamas spėjo pabūti kitose filmavimo aikštelėseir,akivaizdu,jųsąrašastikilgės.

 

Ne)tipiškas niujorkietis 

 

Bandomąsias „Merginų“ serijos scenas su Adamu teko nufilmuoti per vieną dieną, nes daugiau laiko dėl repeticijų ir spektaklių teatre jis neturėjo. Steveno Spielbergo filme „Linkolnas“ („Lincoln“, 2012) suvaidinti telegrafistą jis teturėjo 4 dienas. Bet štai šią vasarą jam teko filmuotis ir ketvirtajame „Merginų“ sezone, ir septintoje „Žvaigždžių karų“ dalyje. Užsienio spaudoje rašoma, kad vaidmenys oficialiai patvirtinti, abiejų projektų prodiuseriams draugiškai suderinus filmavimo grafikus. 

 

Panašu, kad peržiūrėti šio aktoriaus kalendorių drauge buvo priversti „Linkolno“ ir komiškos dramos „Frances Ha“ (2012) kūrėjai. Mat jų premjeras skiria tik kelios savaitės. „Frances Ha“ režisavo Noah Baumbachas, pretendavęs gauti „Oskarą“ už filmo „Kalmaras ir banginis“ („The Squid and the Whale“, 2005) scenarijų. Jis yra ir Weso Andersono bendražygis rašant scenarijus komedijoms „Gyvenimas po vandeniu su Styvu Zisu“ („The Life Aquatic With Steve Zissou“, 2004) ir „Šaunusis ponas Lapinas“ („Fantastic Mr. Fox“, 2009). Pagrindinį Frances Halladay vaidmenį atliko Greta Gerwig, ją netrukus pama- tysime „Kino pavasario“ filme „Edenas“ („Eden“, 2014).

Adamo vaidmuo filme „Frances Ha“ ir pati jo idėja primena „Merginas“. Niujorko jaunimo gyvenimas, susvetimėjimas, nesėkmingos pastangos gauti darbą baigus studijas, merginų draugystė, seksas be įsipareigojimų. Frances – šokėja, Hana („Merginos“) – rašytoja. Meniškos merginos mokosi vengti nuoširdumo, kuris Niujorko jaunimo gretose tiesiog yra bruožas, leidžiantis iš tavęs pasijuokti. Ir šiame filme, ir seriale ironiškai žvelgiama į šių dienų kartą. Adamas abiejuose projektuose vaidina iš pažiūros nerūpestingą jaunuolį, kuris patinka merginoms ir tempiasi jas į lovą. Patrauklaus vaikino vaidmuo Adamą visuomet šiek tiek gąsdino. Tačiau matydamas, kad žiūrovui tai patinka, su tuo susigyveno, suteikdamas kuriamiems personažams kitoniškumo. Po poros metų Adamas nusifilmuos dar viename Noah Baumbacho filme „Kol mes jauni“ („While We’re Young“). Čia aktoriui taip pat prireikia to užsitarnauto pasitikėjimo savimi: drauge su jo merginą vaidinančia Amanda Seyfried jis turės išmokyti atsipalaiduoti vyresnę porelę, kurią įkūnijo Benas Stilleris ir Naomi Watts. Komedijos premjera numatoma šių metų gegužę.

 

Žymaus žurnalo fotografas 

 

Po „Linkolno“, kurio aktorius taip pat dar nematė, filmuotis jį pakvietė žymusis Coenų duetas. Patirtį filmo „Groja Liuvinas Deivisas“ („Inside Llewyn Davis“, 2013) epizode, kur jis drauge su Justinu Timberlake’u ir Oscaru Isaacu dainuoja dainą „Please Mr Kennedy“, Adamas vadina vienu didžiausių iššūkių: „Nors daug metų dainavau chore, groju pianinu ir dar keliais instrumentais, ypač muzikaliu savęs nelaikau, tad prieš filmuojant šią sceną išties nerimavau.“ Beje, tai vienintelis jo matytas filmas iš visų, kuriuose jam teko vaidinti. Pasak jo, „Groja Liuvinas Deivisas“ žiūrėjo tik dėl garso takelio. Uždainuoti jam vėliau reikės ir vaidinant Saverio Costanzo filme „Alkanos širdys“. Pačiam Adamui artimiausias žurnalo „National Geographic“ fotografo Ricko Smolano vaidmuo tikra istorija paremtame filme „Pėdsakai“ („Tracks“, 2013). Jis įsimyli Robyn Davidson (Mia Wasikowska), merginą, pasiryžusią su keturiais kupranugariais ir šunimi pereiti didžiąją Australijos dykumą. 

 

Robyn Davidson – 25-erių australė, lydima keturių kupranugarių ir šuns, leidosi į 2 700 kilometrų kelionę dykuma. Stigdama pinigų, atsiskyrėlė Davidson sutiko su žurnalo „National Geographic“ pasiūlymu – jie finansuos merginos kelionę su sąlyga, kad ji leisis fotografuojama. Pagal sutartą maršrutą ją vis susirandantis fotografas Rickas Smolanas netruko įsimylėti drąsiąją Robyn. Reportažas apie šią nepaprastą odisėją buvo išspausdintas 1978 m. ir susilaukė didžiulio susidomėjimo. To įkvėpta R. Davidson nusprendė parašyti apie savąją kelionę, prisijaukintą dykumą, joje užgimusią meilę bei išti- kimuosius keturkojus draugus. Knyga, žinoma, tapo bestseleriu.

 

Filmų kūrėjai vienas po kito kreipėsi į autorę su prašymu leisti ekranizuoti jos kūrinį, tačiau ji vis atsisakydavo, kol galiausiai, po 37 metų, pasakė „taip“ režisieriui Johnui Curranui („Nutapyta“) ir 4 „Oskarus“ laimėjusio filmo „Karaliaus kalba“ prodiuseriui Emile’iui Shermanui. Tad glaudžiai bendradarbiaujant su R. Davidson toje pačioje laukinėje Australijos dykumoje buvo sukurtas ir 2013 m. Venecijos kino festivalyje prista- tytas filmas „Pėdsakai“. 

 

Šis nuotykis, pasak iki šiol po pasaulį keliaujančios 65-erių R. Davidson, buvo tikras fizinių ir emocinių jėgų išbandymas. Išbandymas laukė ir Adamo. Sunkiausias jų – filmavimo aikštelėje sutiktas fotografas R. Smolanas. Kiek vėliau, didelei šio nuostabai, jo buvo paprašyta nedalyvauti filmuojant scenas, kuriose vaidina Adamas, nes aktoriui sunku susikaupti ir atsipalaiduoti. Tačiau Adamo vaidmenį fotografas įvertino teigiamai ir pridūrė, kad iš naujo išgyventi visus tuos siaubingus potyrius dykumoje padėjo komiška jį vaidinusio aktoriaus prigimtis. 

 

Pirmas reikšmingas apdovanojimas 

 

Turbūt nebūtų klaida filmą „Pėdsakai“ laikyti didžiuoju pasiruošimu psichologinei dramai „Alkanos širdys“ („Hungry Hearts“), kur Adamui teks atsikratyti jam klijuojamos komiško personažo etiketės. 

 

„Alkanos širdys“ – italų režisieriaus Saverio Costanzo filmas apie destruktyvią meilę. Kino kritikai įvardijo filmą kaip tik realybėje nutinkančią siaubo dramą. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Alba Rohrwacher ir Adamas Driveris, pernai Venecijos kino festivalyje jie pripažinti geriausiais aktoriais. Rohrwacher vaidina mitybos ir psichologinių problemų turinčią Miną, kuri paranojiškai saugo judviejų su Džudu kūdikį. Ji įsitikinusi, kad augina indigo vaiką, tad jos rūpestis ir meilė peržengia ribas ir kelia pavojų ką tik gimusio sūnaus sveikatai. Džudas, žinoma, tam priešinasi. 

 

Adamas apie šį vaidmenį sužinojo likus 10 dienų iki filmavimo. Tačiau, pasak jo, sunkiausia buvo tai, kad reikėjo filmuotis su kūdikiu, kuris po drauge praleisto mėnesio tapo lyg savas, bei dainuoti itališkai. Visa kita, jo žodžiais tariant, „lyg pitbuliams draskantis dėl kūdikio“, buvo lengva, nes vyko pagal scenarijų, o šis parašytas remiantis knyga. Kitaip tariant, visas tas košmaras, pasak aktorių, būtų nepakeliamas, jei jie būtų turėję patys spręsti, kas bus toliau.

 

...lipant laiptais nepastebėti kelių laiptelių 

 

Taip Adamas įvardija jausmą, užklupusį sužinojus apie siūlymą vaidinti Martino Scorsese’s filme „Tyla“ („Silence“). „Jis vienas mano mylimiausių režisierių, užaugau su jo filmais. Vien bendrauti su Scorsese man atrodo nerealu, ką jau kalbėti apie galimybe dirbti drauge“, – emocijomis dalijosi Adamas. Šiek tiek mažiau gąsdinantis, bet taip pat džiuginantis ir vaidmuo naujausioje „Žvaigždžių karų“ dalyje, kur jis vaidins kartu su pernai „Oskarą“ už vaidmenį filme „12 vergovės metų“ („12 Years a Slave“) laimėjusia Lupita Nyong’o, Liuviną Deivisą brolių Coenų filme įkūnijusiu Oscaru Isaacu, serialo „Sostų karai“ („Game of Thrones“) žvaigžde Gwendoline Christie ir, žinoma, „Žvaigždžių karų“ senbuviais Harrisonu Fordu, Carrie Fisher, Marku Hamillu ir kt. Praėjusių metų balandį buvo paskelbta, kad Adamas Driveris kurs pagrindinio piktadario vaidmenį.

 

„Nieko nuostabaus, kad žmonės ima sieti aktorių su jo įkūnytais personažais. Adamas Driveris – ne išimtis. Jam dažnai tenka arogantiški, rėksmingi, „trenkti“ vaidmenys, tačiau gyvenime jis kuklus, paprastas ir labai šiltas žmogus, kurio, kaip aktoriaus, stiprybė – improvizacija“, – sako Hario Poterio išgarsintas Danielis Radcliffe’as, su kuriuo Adamas filmavosi Michaelo Dowse’o romantinėje komedijoje „Žodis iš F raidės“ („The F Word“). 

 

„Aktorystė man yra kažkas mazochistiško – kai turėtum kuo greičiau sprukti kur nors į kampą, stoji ir kovoji, nes prisikankinęs pajunti malonumą. Žvelgiant iš šalies tai neatrodo sveika“, – atvirauja Adamas Driveris, kuris kasdien suvalgo po šešis kiaušinius, neturi kabelinės, nesinaudoja socialiniais tinklais ir neslepia, kad yra labiau praėjusio dešimtme- čio nei šių dienų žmogus. Tačiau kad ir kokių keistenybių šis jaunas aktorius turėtų, tai tik suteikia trūkstamą prieskonį visoms juostoms, kuriose jis filmuojasi. Reikia tikėtis, kad jo didysis vaidmuo dar priešaky.