Mėnesienos magija
(Magic in the Moonlight)


Režisierius Woody Allen

Vaidina Emma Stone, Colin Firth, Marcia Gay Harden, Jacki Weaver


2014, JAV, 100 min. 


Tai vienas iš tų Woody Alleno filmų, kurie subtilumo ir sąmoningai siekiamo kvailumo klasifikacinėje skalėje yra per vidurį. „Mėnesienos magija“ nėra tokia rimta kaip „Lemiamas taškas“, tačiau ir nepraranda ryšio su tikrove kaip „Vidurnaktis Paryžiuje“. 

Tai Woody Alleno filmas. Vadinasi – jis prasideda džiazo kūriniu ir baltais titrais juodame fone, jame yra bent vienas neurotikas, įstabiai vingrūs, slidūs, dviprasmiški ir tobulai pasakyti dialogai bei ne mažiau vingiuota meilės istorija. 

 

Colino Firtho vaidinamas Stenlis – mandagus, tačiau gana arogantiškas britas, kuris nesileidžia išmušamas iš vėžių ekstrasensės, o gal tik „ekstrasensės“ Sofi (Emma Stone). Tačiau net ir jį – užkietėjusį ir niekuo netikintį skeptiką, šalto proto apologetą, savo teisumu įsitikinusį stuobrį – mergina galų gale palaužia. 

 

Nustebimą keičia sutrikimas, o šį – visiška kapituliacija. Pirmiausia – proto, o paskui ir širdies. Vėliau paaiškėja, kad vis dėlto tai – vienas ir tas pat, jausmai randa kelią ir į vieną, ir į kitą. 

 

Taip, filmas banalus. Tačiau režisieriaus talentas net banaliausią klausimą bei klišiškiausią formą verčia savikritiška, saviironiška ir žavinga pjese. Woody Allenas moka žongliruoti mintimis, kurias mes patys jau turime, tačiau negebame jų artikuliuoti. Ir, užuot įklampinęs mus į sudėtingą jų apmąstymą, pasikėsinęs į mūsų vidų ir sukėlęs ten potencialų chaosą, rimtus klausimus jis aptaria lengvo džiazo fone. 

 

Todėl Colino Firtho personažo vidinis virsmas nei šokiruoja, nei stebina. Žiūrovas tiesiog gali linksėti ir linksmai pergalvoti autobiografinius momentus. O tai – tikrai daug.