Naujienų medžiotojas
(Nightcrawler)


Režisierius Dan Gilroy

Vaidina Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Riz Ahmed, Bill Paxton

2014, JAV, 117 min. 


Michaelio Haneke’s „Smagūs žaidimėliai“ smurtą kine deromantizavo – rodė negailestingą, šlykštų jo veidą.Vaizdavo tą jo pusę, kurios niekada niekas neatsuka. Smurtą be išeities, skrupulų, moralės, be jos užuomazgos, jai neegzistuojant. Į nieką neįvilktą, aštrų, nesuminkštintą. Smurtas – šio filmo objektas, ne subjektas. 

 

 

Tai režisieriaus dresūrai itin sunkiai pasiduodanti tema. Režisierius Danas Gilroy’us šio žvėries nesuvaldo. Jo puikiai suklijuotame trileryje „Naujienų medžiotojas“ smurtas yra tik pagrindinis filmo veikėjas, o ne analizuojama tema. 

Luisas Blumas (Jake Gyllenhaal) – lygiai toks pat mandagus kaip „Smagių žaidimėlių“ cinikai. Jo kalba – įspūdingai rafinuota, o elgesys – lyg XIX a. aristokrato. Jie visi būtų tie, kurie promenadoje pakėlę skrybėlę nusilenktų iki žemės. O po pusantros minutės galėtų tyčiodamiesi šlapintis aukai ant veido.

 

Įvykus avarijai ar šiurpiam nusikaltimui, jis skuba užfiksuoti padarinių, o vaizdo medžiagą parduoda televizijos kanalui. Toks Luiso verslas. Netrukus dėl įspūdingesnio kadro jis linkęs padaryti vis daugiau – patraukti lavoną, kad geriau matytųsi, vėliau – net prisidėti prie nusikaltimo. Jis yra hiena. Perkarusi, dvėseliena mintanti hiena. Jake’as Gyllenhaalas panašus į badaujantį gyvūną. Dėl vaidmens numetė daug kilogramų. 

 

Vis dėlto Michaelio Haneke’s ir „Naujienų medžiotojo“ personažai panašūs tik iš pirmo žvilgsnio. Austras vaizduoja be priežasties, iš malonumo kylantį cinizmą ir smurtą, o amerikietis tuos pačius veikėjo bruožus įvelka į nuvalkiotus ir standartiškus marškinius – materialinį išskaičiavimą. Todėl ir žiniasklaida čia iškyla ne kaip kultūros dalis, tam tikrų srovių ar nuotaikų katalizatorius, o paprasčiausias verslas. 

 

Kai žiūri „Smagius žaidimėlius“, kūnas tiesiog virpa ir dreba, ekranas kuria tokią slogią psichologinę atmosferą, jog iš tiesų gali susimąstyti apie kino kūrėjų taip mėgstamą smurtą ir kaip lengvai su tuo iš tiesų susitaikome. „Naujienų medžiotojas“ klausimą aptaria paviršutiniškai. 

 

Šį filmą tikrai galima pavadinti skaniu kąsneliu. Jis puikiai suklijuotas, įtraukia ir stebina Gyllenhaalo vaidyba. Tačiau pavalgęs supranti, kad mitai bejausme, taigi mirusia mintim. Ir nieko jau nebegali padaryti. Esi sotus ir trumpam pasi junti laiminga hiena.