Baltijos banga

Rugpjūčio 23–29 d.

NIDA

„Izaokas“, rež. Jurgis Matulevičius
„Izaokas“, rež. Jurgis Matulevičius

Rugpjūčio 23–29 d. į Nidą sugrįš kasmetinis festivalis „Baltijos banga“, skirtas Baltijos keliui paminėti, taip pat Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino sklaidai. Festivalio rengėjas – Lietuvos kinematografininkų sąjunga ir Neringos miesto kultūros ir informacijos centras „Agila“.

„Baltijos bangos“ atidarymo filmas – režisieriaus Jurgio Matulevičiaus debiutas „Izaokas“ pagal Antano Škėmos apysaką, jo tarptautinė premjera įvyko Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“. Uždarymo – maestro Algimanto Puipos vėliausias kūrinys „Kita tylos pusė“ (pagal Torgny Lindgreno romaną „Kamanių medus“), Tarptautiniame Skandinavijos filmų festivalyje Helsinkyje pelnęs du prizus: geriausio filmo ir geriausio aktoriaus Juozui Budraičiui.

„Lietuviška „Izaoko“ premjera tęsia tradiciją – „Baltijos bangos“ atidarymui kasmet siūlome kino teatruose dar nerodytus aukštos meninės kokybės filmus, keliančius sudėtingus klausimus, skatinančius diskusiją. Tai jauno režisieriaus sapnas-košmaras, kuriame persipina istorinių, psichologinių visuomenės traumų ir kūrybos laisvių, galimybių tema. Tai ir santykių su artimaisiais, mylimaisiais istorija. „Izaoke“ puikius vaidmenis sukūrė aktoriai Aleksas Kazanavičius, Dainius Gavenonis, Severija Janušauskaitė, Martynas Nedzinskas ir kiti. Abejingų nepaliks operatoriaus Narvydo Naujalio darbas. „Izaoką“ įdomu žiūrėti, įdomu galvoti apie kūrybinės grupės siūlomas epochos interpretacijas“, – sako kino kritikė, festivalio programos kuratorė Rasa Paukštytė.

Pasak festivalio direktorės Ievos Norvilienės, „Baltijos bangos“ publika nuolat pageidauja gerų filmų vaikams, visai šeimai: „Vaikams mūsų šalyse, deja, kuriama nedaug kino, todėl smagu, kad šiemet į programą įtraukti du žiūrovų puikiai sutikti animaciniai filmai iš Latvijos.“

Režisieriaus Ginto Zilbalodžio filmas „Toli nuo namų“ („Away“) – įstabus vizualinis pasakojimas apie berniuką, kuris kartu su savo bičiuliu paukščiuku ieško kelio namo, o jųdviejų tyko piktoji dvasia ir visokie išbandymai. Filmo premjera įvyko animacijos Meka vadinamame Tarptautiniame Ansi festivalyje Prancūzijoje, jis buvo įtrauktas į šiųmetę „Kino pavasario“ programą. Režisieriaus Edmundo Jansono filmas „Jokūbas, Mimi ir kalbantys šunys“ („Jekabs, Mimmi un runajosie suni“) sukurtas pagal populiarios Latvijos rašytojos Luīzės Pastorės knygą vaikams „Šunų miestas“. Po tarptautinius festivalius keliaujantis, prizais apdovanotas filmas pasakoja apie berniuką Jokūbą, kuris svajoja tapti architektu. Padedamas pusbrolio ir kalbančių šunų gaujos, Jokūbas gelbsti Rygos priemiestį nuo godaus verslininko.

Latvijos filmų programą pratęs ir mūsų kino teatruose lauktas Jurio Kursiečio filmas „Olegas“ (Tarptautinio Kanų festivalio programa „Ypatingas žvilgsnis“). Pagrindinį vaidmenį jame vaidina Lietuvos rusų dramos teatro aktorius Valentinas Novopolskis. „Olegas“ – tai ne tik emigracijos traumos ir socialinės terpės tyrimas, bet ir jaudinantis pasakojimas apie žmogaus dvasios pažeidžiamumą, stiprybę ir tikėjimą.

Estijos režisierės Ksenijos Okhapkinos dokumentinis filmas „Nemirtingi“ („Immortal“) – sukrečiantis tolimo miestelio Rusijoje portretas. Ritualiniai kariniai pasirengimai jame – ir suaugusiųjų, ir vaikų kasdienybė. Ilgametražis vaidybinis Martti Helde filmas „Skandinaviška tyla“ („Skandinaavia vaikus“) – sudėtinga, skaudi šeimyninė istorija, kurią kiekvienas mato savaip. Šiuos filmus iš Estijos sieja išskirtinė vizualinė kultūra.

Lietuviškų vaidybinių filmų programoje – Talino festivalyje „Juodosios naktys“ geriausiu Baltijos šalių filmu pripažinta režisieriaus Tomo Vengrio „Gimtinė“, Rygos ir Atėnų kino festivaliuose pagrindinius prizus pelnęs režisieriaus Karolio Kaupinio „Nova Lituania“, San Sebastiano festivalio konkursinėje programoje rodytas režisieriaus Igno Jonyno „Nematoma“; dokumentinių – kritikų gerai įvertintas režisieriaus Vytauto Puidoko filmas apie kontroversiškos biografijos gydytoją Aleksandrą Ferdinandą Bendoraitį „El Padre Medico“, Aloyzo Jančoro „Tulpių laukas“ apie brolius režisierių Algimantą ir dailininką Audrių Puipas.

Jau antrus metus „Baltijos banga“ atsigręžia į dokumentinio kino klasiką. Programa „Dokumentiniai (ne)juokai“ skirta feljetono žanrui ir dokumentininko Gedimino Skvarnavičiaus atminimui. Bus parodyti Skvarnavičiaus filmai „Džokonda IV aukšte“ (1977), „Būkite sveiki, ufonautai!“ (1979), Viktoro Starošo ir Rimtauto Šilinio „Kur karalienės auksas?“ (1971), Edmundo Zubavičiaus „Mums nebaisūs jokie priešai“ (1978), Giedrės Beinoriūtės „Troleibusų miestas“ (2002).

Dalis festivalio seansų bus atviri, skirti edukacijai. Festivalį remia Lietuvos kino centras, Lietuvos kultūros taryba.

Daugiau apie „Baltijos bangos“ programą – www.baltijosbanga.lt.

 

Rengėjų inf.