Spike’as Lee tapo pirmuoju juodaodžiu, vadovavusiu Kanų festivalio pagrindiniam žiuri

Garsiausio pasaulio kino festivalio organizatoriai vylėsi, kad provokatorius amerikiečių režisierius „sudrebins“ pasaulio kino elito meką. Taip beveik ir atsitiko, jei prisiminsime, kad Lee per anksti paskelbė „Auksinės palmės šakelės“ laimėtoją.Garsiausio pasaulio kino festivalio organizatoriai vylėsi, kad provokatorius amerikiečių režisierius „sudrebins“ pasaulio kino elito meką. Taip beveik ir atsitiko, jei prisiminsime, kad Lee per anksti paskelbė „Auksinės palmės šakelės“ laimėtoją.

Pats Spike’as Lee teigė, kad jam „didelė garbė būti pirmuoju Afrikos diasporos atstovu, pakviestu į tokias garbingas pareigas. Kad ir trumpam.“

 

Savo ruožtu Kanų vadovas Thierry Frémaux sakė, kad pirmojo juodaodžio paskyrimas Kanų žiuri pirmininku buvo ne politinis sprendimas, o „universalumo žinutė“. Kartu jis atkreipė dėmesį ne tik į žiuri narių, bet ir režisierių, kurių filmai rodyti Kanuose, tautybių įvairovę. Be to, daugelis Spike’o Lee filmų buvo rodyti Kanuose, o jo režisuotas „Juodaodis iš Kukluksklano“ („BlacKkKlansman“, 2018) apdovanotas Didžiuoju žiuri prizu.

 

„Kai sulaukiau skambučio... vienu metu jaučiausi ir sukrėstas, ir laimingas, ir nustebęs, ir išdidus“, – pasakojo Lee. Jis taip pat teigė, kad būtent Kanai „pakeitė mano kino trajektoriją ir suformavo mane tokį, koks esu“.

 

Savo pranešime Kanų organizatoriai tiesiogiai nepaminėjo, kad Spike’as Lee visą savo gyvenimą nepaliaujamai kovoja su rasizmu ar konservatyviomis politinėmis pažiūromis, jie rašė: „Lee požiūris į pasaulį dabar atrodo gerokai svarbesnis nei bet kada anksčiau. O Kanai yra gimtinė ir globali erdvė tų, kurie (pa)žadina protus ir kvestionuoja mūsų pozicijas bei nusistovėjusias idėjas.“ Štai 2019-aisiais festivalio žiuri vadovavo Alejandro Gonzálezas Iñárritu, o pagrindinis festivalio prizas atiteko Bong Joon-ho filmui „Parazitas“, vėliau apdovanotam ir ne vienu „Oskaru“.

 

Per spaudos konferenciją, atsakydamas į Rogerio Eberto (legendinis amerikiečių kino kritikas) našlės Chaz Ebert klausimą, Lee kalbėjo, kad mažai kas pasikeitė nuo 1989 m. pasirodžiusio jo filmo „Elkis teisingai“ („Do the Right Thing“), kuris Kanuose buvo sutiktas prieštaringai.

 

„Kai pagalvoju apie policijos nužudytus Ericą Garnerį ar George’ą Floydą, prisimenu savo filmo „Elkis teisingai“ personažą Rėjų Radio Rahimą. Tuomet tikėjausi, kad po trisdešimties metų juodaodžiai nebebus medžiojami kaip gyvūnai. Deja, mano viltys žlugo.“

 

Daugiausia spaudos konferencijoje kalbėta apie neteisingumą ir kokiomis priemonėmis su juo reikėtų kovoti. Šį pokalbį iš dalies paskatino gruzinų žurnalistė, paklaususi žiuri narių apie pasipriešinimą ir priminusi 2008-uosius, kai Rusija įsiveržė į Gruziją, bei nesenas riaušes Bukarešte per „Pride“ eitynes, dėl to irgi kaltindama Rusijos įtaką.

 

„Pasaulį valdo gangsteriai, neturintys jokios moralės“, – sakė Lee. Tokiais jis pavadino „Oranžinį agentą“ (buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo pravardė), Brazilijos prezidentą Jairą Bolsonaro ir Vladimirą Putiną. Kitas žiuri narys, brazilų režisierius Kleberis Mendonça Filho, atkreipė dėmesį į tragediją Brazilijoje, kur nuo COVID-19 mirė pusė milijono žmonių, nors, pasak jo, daug gyvybių galėjo būti išgelbėta, jei vyriausybė į virusą nebūtų žiūrėjusi pro pirštus.

 

Buvo užduotas klausimas ir apie moterų režisierių skaičių kino industrijoje. Šįkart Kanų žiuri sudarė penkios moterys iš devynių narių, o Maggie Gyllenhaal taip atsakė į klausimą: „Kai moterys klausosi savęs ir išreiškia save, o ne ką kitą, net ir labai vyriškoje kultūroje jos gali labai skirtingai papasakoti istorijas.“

 

Parengė Ilona Vitkauskaitė