„Viskas ore!”

„Viskas ore!”

Galerija (2)

Kino teatras

Pakeliamas būties lengvumas

Viskas ore! [Up in the Air]
Režisierius Jason Reitman | Scenarijaus autoriai Jason Reitman, Sheldon Turner (pagal Walterio Kirno romaną) | Operatorius Eric Steelberg. Vaidina George Clooney, Jason Bateman, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Melanie Lynskey, Chris Lowell, Adam Rose, James Anthony. 2009, JAV, 110 min. Platintojas Lietuvoje Forum Cinemas. Neringa Kažukauskaitė

Filmas „Viskas ore!“ nominuotas net šešiems „Oskarams“. Turint omeny, kad „Oskarai“ – ne tik svarbiausias apdovanojimas kino pasaulyje, bet ir įvykis, įtvirtinantis kino madas, laiko nuotaikas bei nuostatas, sklandančias socialines ir politines idėjas, galime pasvarstyti, kodėl šis gana nesudėtingas ir nepretenzingas filmas atkreipė į save dėmesį. Manau, todėl, kad filmo kūrėjai tiesiog idealiai pataikė į tai, kas šiandien yra „ore“. Režisierius Jasonas Reitmanas meistriškai ir talentingai supynė daug dalykų, kurie nori nenori šiandien sukasi mūsų mintyse, gyvenime, yra aktualūs visiems.

 

Krizės krečiamam pasauliui, žinoma, rūpi socialinės problemos. Filmas „Viskas ore!“ gali būti pavadintas ir socialine drama. Pagrindinio personažo Rajano Bingemo veiklai krizė yra geriausias metas, tiesiog pats darbymetis. Rajanas – aukščiausios klasės specialistas, samdomas tam, kad atleistų žmones iš darbo. Atleistų gražiai – „suteikdamas viltį“, o ne taip, kad jie iškart venas persipjautų. Beje, mirtinų atvejų pasitaiko, bet filme jie diskretiškai palikti už kadro. Kam gadinti žiūrovų nervus, krizės ištąsytus? Be to, mintys apie mirtį šiandieniniame pasaulyje juk genamos kuo toliau. Tą daro ir nepriekaištingas filmo herojus, kuris „neprisimena“ tokio savo darbo „broko“, kai viena netekusi darbo moteris nušoko nuo tilto. Socialinės dramos įspūdžiui sustiprinti filmas prasideda ir baigiasi dokumentiniais atleistųjų interviu – visa panorama skausmingų reakcijų.

 

Rajanas keliauja iš vieno JAV miesto į kitą – juk šalyje uždaromos didžiulės įmonės, fabrikai, gamyklos. Beveik visas Rajano gyvenimas – ore. Oro uostas, lėktuvas, viešbutis. „Auksinės kortelės“, kurios lyg stebuklingas Sezamas atveria visas duris, standartus atitinkanti apranga, bagažas ir jo turinys, ir visas gyvenimo būdas. Rajanas – sėkmės lydimas veiklus žmogus. Argi vykstant krizei nereikia praskaidrinti žiūrovų nuotaikos, primenant, kad ir tokių atvejų dar esama? Neatsitiktinai Rajano vaidmeniui režisierius pakvietė šiuolaikinio kino megažvaigždę – George’ą Clooney, kurio vyriškas žavesys spinduliuoja visa jėga, nors jis vaidina žmogų, kurio „jūs mielai nekęstumėte“.

 

Rajanas kaupia oro linijų taškus už nuskristas mylias ir turi tikslą surinkti rekordinį jų skaičių, gauti grafitinę kortelę. Net repetuoja kalbą, kurią sakys šiai iškilmingai akimirkai atėjus. Atrodo, tai pagrindinis jo gyvenimo tikslas ir uždavinys. Tiksliau, gyvenimo filosofija – „kuprinės filosofija“, kurią jis dėsto seminaruose. Ką išeidamas iš namų įsidėtumėte į kuprinę? Ką iš jos išimtumėte? Kitaip tariant, kokios jūsų gyvenimo vertybės? Gal reikia jas perkainoti? Filme keliamas vienas aktualiausių nūdienos klausimų.

 

Rajano „gyvenimo kuprinė“ beveik tuščia. Tėvai, savo paskutines dienas praleidę globos namuose, jau mirę. Su seserimis, gyvenančiomis provincijoje, ryšiai nutrūkę. Savos šeimos, vaikų nėra. Atsakomybės už artimus nėra. Namų nėra. O kam to reikia? Kokia prasmė? Nuskamba tiesiog čechoviška citata – „Vis tiek mirsi“. Geriau džiaugtis trumpais romanais, atsitiktiniais ryšiais. Tokiais kaip su Aleks – gražia, protinga, racionalia moterimi, sutikta kažkur susikirtus jų skr ydžių maršrutams. Čia filmas pakrypsta melodramos link. Tačiau toli gražu ne naivios ir lengvai nuspėjamos.

 

Provincialios, bet sušildančios širdį Rajano sesers vestuvės priverčia pagrindinį herojų susimąstyti, kad ir jam reikia artimo žmogaus, namų, šeimos. Filme, propaguojančiame tokį šiuolaikišką gyvenimo būdą, suskamba retro gaidos. Šeima tebėra didžiausia vertybė. Tačiau ar dar pasiekiama? Vėl viskas pakimba ore – Rajano noras pakeisti gyvenimą ne taip lengvai įgyvendinamas.

 

Filme „Viskas ore!“ pasirodo dar viena svarbi veikėja – jauna Rajano kolegė Natali. Priklausanti jaunų karjeristų kartai, suplanavusiai idealią karjerą, idealią šeimą, idealų gyvenimą. Jie atviri „naujovėms“, todėl, anot Natali, efektyviau būtų atleisti žmones internetu. Jokių nereikalingų emocijų, nenaudingų ryšių. Tačiau Natali nuostatoms lemta greit žlugti – užtenka tik vienos jos vaikino „neplanuotos“ telefono žinutės. Ačiū ir už tai filmo režisieriui.

 

Taigi Rajanas Bingemas vėl ore. Išsvajotoji rekordinių mylių surinkimo akimirka. Bet ką ta proga pasakyti? Po visų gyvenimo viražų, senoji kalba nebetinka. Naujosios dar nėra. Viskas ore. O šalia skrieja vienatvės žvaigždė.


Publikuota: 2010/1 (309)
 
 

Komentarai (0)

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg