Nr. 2019/6 (351)

Literatūros kūrinys – tai sakinių visuma. Sakinį sudaro žodžiai, o šiuos – raidės. Filmas turi labai panašią struktūrą: epizodai yra sudaryti iš scenų, šias sudaro kadrai. Dažnai, tarkim, viso perskaityto romano nepamename, bet atmintin įsirėžia paskiri pasažai ar frazės. Labiausiai patikusias kai kurie iki šiol mėgsta užsirašyti į bloknotą. Pažiūrėjus filmą taip pat dažnai įsimena paskiri kadrai, scenos, galinčios išlikti sąmonėje visą gyvenimą... Tad šįkart žurnalo autorių paklausėme, kokių filmų scenos jiems labiausiai įsiminė. Juk kartais gero režisieriaus filmo pavienius kadrus galime drąsiai vadinti nuostabiais paveikslais ar fotografijomis. Kurti filmą ir apgalvoti kiekvieną mizansceną – darbas alinantis: svarbu estetinis ar moralinis kameros rakurso pasirinkimas, apšvietimas, aktoriai, interjeras ar eksterjeras. Bet visa tai ir kuria reginį akims.

Autorių atsakymai maloniai nustebino: paaiškėjo, kokie mes visi skirtingi, patvirtino ir taip jau žinomą tiesą, kad kiekvieno mūsų atmintis fragmentuota. Įsiminti gali net ir menkiausios detalės, kad ir pagaliukas, plūduriuojantis statinės vandeny, degančios degtinės taurelės ar ant vinies pakabinta kepurė. Tad švenčių proga siūlome kartu su mūsų autoriais pasinerti į magišką vaizdų pasaulį ir patiems prisiminti savo mėgstamiausias scenas ar kadrus.

Pasirodžius filmui „Džokeris“, nusprendėme daugiau dėmesio skirti šiam didžiausiam Betmeno priešui. Rubrikoje „Iš arčiau“ Izolda Keidošiūtė bando prisiminti jo ištakas ir išsamiau pristatyti ekranines metamorfozes. Juk kiekvienas, besidomintis filmais apie Betmeną, dažnai pasvarsto ar su draugais padiskutuoja, kuris aktorius Džokerį suvaidino geriau: Jackas Nicholsonas, Heathas Ledgeris ar Joaquinas Phoenixas? Živilė Pipinytė plačiau supažindina su nuostabia rusų aktore Anna Michalkova. Teksto autorę labiausiai žavi „dabar ekrane retai matomas puikus išsilavinimas, turtinga kalba, savianalizės talentas“. Kino istorijos taip pat skirtos rusų režisierei bei aktorei Julijai Solncevai. Įdomu, ar daug atsiras skaitytojų, girdėjusių šią pavardę?

Be abejo, siūlome pasidomėti, kas vyksta užsienyje, konkrečiau, festivaliuose: Talino, Busano ar Europos Parlamento organizuojamuose LUX apdovanojimuose. O štai Leipcigo dokumentinio kino festivalyje triumfavo Nerijaus Mileriaus filmas „Pavyzdingas elgesys“. Lietuvos kino teatruose jis dar nerodomas, tad bent jau paskaitykite interviu su režisieriumi.

Na, o kramsnodami kūčiukus pavartykite ir neseniai kino teatruose rodytų ar dar rodomų filmų recenzijas.

Jaukių!