Nr. 2017/4 (340)

Neoficialus pasaulio humoro čempionas Ephraimas Kishonas guodžiasi, kad tokioje mažoje šalyje kaip Izraelis labai sunku statyti filmus. Vienoje savo satyrų „Būti kadre“ jis apibendrina, jog visi Izraelio gyventojai naują filmą turi pamatyti bent po tris kartus, kad atsipirktų filmo kūrimo išlaidos. Kai kuriems šalies gyventojams tenka patiems vaidinti, jei pakliūva kino žmonėms į nagus, kai ateina pasižiūrėti filmavimo.

Kadras – sakrali vieta, dėl jos kai kurie žmonės arba šiaip aktoriai, režisieriai, statistai gali paaukoti net gerai apmokamą darbą. Pavyzdžiui, Kishono kaimynas Morisas Kalaniotas, antrame plane turėjęs nesuskaičiuojamą galybę kartų leistis užminamas ant mažojo kojos pirštelio. Svarbiausia – būti kadre. Ir nesvarbu, kad galiausiai scena su vargšu Morisu buvo iškirpta. Viskas dėl švento tikslo.

Džiugu, kad alinantis ir daug fizinių bei egzistencinių išteklių reikalaujantis meno kūrimas (kaip Izraelyje) negresia lietuviškoms komedijoms: jos ne statomos, o gliaudomos kaip „siemkės“. Prie patiekalo reikia ir garnyro, tad Živilė Pipinytė siūlo nuostabų „receptą“ savo feljetone „Lietuviškų komedijų žiūrėjimo taisyklės“. Širdis apsals nuo ingredientų.

Jei į kadrą pažvelgtume giliau, plačiau ir pesimistiškiau – buvimas ar nebebuvimas jame kai kam šiuo metu pragaištingas. Kad ir Kevinui Spacey, kurį dėl seksualinio priekabiavimo iš kadro išmetė visi, kurie galėjo, ir jautėsi teisingai pasielgę. Tad Izolda Keidošiūtė atiduoda duoklę šio aktoriaus genijui, o ne nuodėmingam žmogui.

Į kadrą papuolė ir Šarūnas Bartas, kuris šiaip garsėja filmų kadrų kompozicijomis. Siūlome interviu, imtą iškart po „Šerkšno“ premjeros. Moralinę teisę (ne)teisti – arba vertinti, traktuoti (perfrazuojant amerikiečių rašytoją Claire Dederer) – monstriškų vyrų meną paliekame skaitytojui.

Na, o optimistiškiausia viso šito chaoso dalis – kelionė į negyvenamą salą. Tad Kalėdų proga savo autorių paklausėme, kokį filmą jie ten pasiimtų. Juk filmai į atmintį įsirėžia dėl tam tikro užstrigusio epizodo, galų gale vėl grąžinančio prie to paties kadro.

Juk mes visi esame kadrai. Tad gražių švenčių!

 

Kinas