Nr. 2019/4 (349)

Po ankstesniojo, Lietuvos kino istorijai skirto specialaus numerio, naujasis atrodo kaip lengvi vasaros skaitiniai. Agurkų sezonas galioja ir kino teatrams, bet naujame „Kine“ aptariami filmai, kuriuos pasižiūrėti verta, tegu ir pavėluotai. Lietuviškų aktualijų žurnale nedaug, tačiau galima pradėti planuoti asmenišką vasaros pabaigos ir rudens kino sezoną, žadantį daug festivalių ir premjerų ne tik Vilniuje. Viena jų – filmas „Nova Lituania“ apie tarpukario Lietuvą, liepą pristatytas viename seniausių – Karlovi Varų kino festivalyje, „East of the West“ konkursinėje programoje. Filme atkuriamas ikikarinio Kauno peizažas, neramios to laiko nuotaikos, o herojaus prototipu pasirinktas vizionierius Kazys Pakštas, kūręs fantastiškus pasiūlymus, kaip išgelbėti tarp plėšrių kaimynių gyvenančią mažą tautą. Pateikiame pokalbį su režisieriumi Karoliu Kaupiniu, neseniai baigusiu šį filmą.

Rugpjūčio gale Neringoje prasideda jau tradicija tapęs Lietuvos kinematografininkų sąjungos rengiamas kino festivalis „Baltijos banga“, jo programai kuratorė Rasa Paukštytė atrinko įdomiausius Estijos, Latvijos ir Lietuvos pastarojo meto filmus, nagrinėjančius ir nūdienos problemas, ir istorines patirtis, taip pat sudarė dokumentinio kino seansus, aprėpiančius ir naujas tendencijas, ir Baltijos šalių poetinio kino klasiką.

Ne už kalnų ir rudeniniai kino renginiai. „Pirmoji banga“ jau kelerius metus pristato ankstyvąjį kiną – nebylius ir iki 5-ojo dešimtmečio sukurtus filmus. Festivalio programoje – ir vieno žinomiausių sovietinio kino kūrėjų Fridricho Ermlerio „Imperijos nuolauža“. Tai pastūmėjo Živilę Pipinytę išsamiau aptarti šį režisierių, kurį kino operatorius Arkadijus Kolcatas apibūdino taip: „Tai buvo labai sudėtingas naivumo, beraštystės ir didelio vidinio talento užtaiso lydinys.“

O artėjantis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) retrospektyvai pasirinko kino dokumentininką Herzą Franką, paveikusį ne vien Latvijos kino raidą. Jam apžvalginį straipsnį taip pat paskyrė Ž. Pipinytė.

Na ir, kaip visada, – įspūdžiai iš kitų festivalių (Kanai, Kijevo „Molodist“), interviu ir kino kūrėjų portretai (Corneliu Porumboiu, Olivier Assayasas, Samuelis L. Jacksonas), repertuaro filmai (Pedro Almodóvaro „Skausmas ir garbė“, Assayaso „Dvilypiai gyvenimai“, Lietuvos koprodiusuota Natalijos Meščianinovos „Pasaulio šerdis“, kiti). Skaitykite.

 

Kinas