Nr. 2010/4 (312)

Mieli Tigro metų išvarginti „Kino“ skaitytojai,

Vis dažniau aplanko mintis, kad visuomeninis ir kultūrinis gyvenimas Lietuvoje tvinksi nepaisant nieko. Nepaisant atkaklių ir sąmoningų pastangų jį numarinti. Lietuvių kinui šie metai netgi nebuvo blogiausi – pasirodė du reikšmingi vaidybiniai filmai: Šarūno Barto „Eurazijos aborigenas ir Kristijono Vildžiūno „Kai apkabinsiu tave“.

Geriausi naujametiniai palinkėjimai Lietuvai (ne tik lietuvių kinui) mums atrodo „Scanoramoje“ viešėjusio žymaus lenkų kino režisieriaus Krzysztofo Zanussi žodžiai: „Ateitis susijusi su tuo, kokią norėčiau matyti visuomenę. Autorinis kinas atsiranda kaip tam tikro elito, kuris trokšta sudėtingo, aukšto, rafinuoto meno, užsakymas. Tokie filmai, be abejo, turi būti remiami, nes aukštoji kultūra visada yra remiama. (...) Taip, kaip finansuojama opera, teatras, filharmonija, bibliotekos, taip pat turi būti remiamas kinas, kuris kreipiasi į tą aukščiausią, labiausiai išprususią visuomenės dalį. Tačiau vargingose šalyse kartais sunku paaiškinti jaunos, gana primityvios politikų klasės atstovams, kokios jų pareigos, kokį turtą valdo ir kokie su tuo susiję jų įsipareigojimai. Už sudėtingesnius filmus reikia mokėti. (...) Šalia to, be abejo, yra masinis kinas, kažkas panašaus į prekybos centrą ar „McDonald’s“. Tai masinio vartojimo produktas ir jis neša pelną. Bet tai neturi užmigdyti valdančiųjų, esą jei masinis poreikis patenkintas, tai šalis vystosi. Ne, šalis gali sustoti ar net atsitraukti atgal, pavirsti kultūros dykuma, tapti barbarų kraštu, jei liks tik masinė kultūra. Todėl linkiu lietuviams turėti pinigų, drąsos ir gerai rinktis autorius, kuriuos norėtų paremti. (...) Būtina išmintingai valdyti kultūrą, reikia išmintingų administratorių, giliai suprantančių kultūros vaidmenį, ypač šalyse, kur ji natūraliai silpna, gležna, kur jai kyla grėsmė.“

Bet kol šito nėra, kultūra vis tiek tvinksi savaime. Nepaisant nieko. Antai nepaisant steigėjo, Vilniaus miesto savivaldybės, „išmintingo ir jautraus vadovavimo“, lapkričio mėnesį Paryžiuje vykusioje „Europa Cinemas“ kino teatrų tinklo konferencijoje „Skalvijos“ kino centras buvo apdovanotas už geriausią 2009 m. filmų programą. Geriausias tarp daugiau nei tūkstančio „Europa Cinemas“ kino teatrų visame pasaulyje! Mums regis, tai prilygsta žygdarbiui. Sveikiname!

Taigi, nenukabinkime ausų, darbuokimės tėvynės labui tikėdamiesi, kad Triušio metai visiems mums bus kur kas švelnesni. Nepaisant nieko.

Kinas

312.jpg

Viršelyje – aktorė Elžbieta Latėnaitė Kristijono Vildžiūno filme „Kai apkabinsiu tave“

mūsų kinas
Santa Lingevičiūtė
Jauni lietuviai – trumpai apie save
Lina Kaminskaitė-Jančorienė
Knygnešiai (Book Smugglers)
Išpažinimas
Skirmantas Valiulis
Ilgas laukimas
Valdas Gedgaudas
Kai apkabinsiu tave
knygos
Živilė Pipinytė
Apie įvairių požiūrių naudą
kino teritorija
Romas Zabarauskas
Kinas nelygu video-!
Vive le Cinéma!
tema
Lukas Brašiškis
Kur pastatyti kamerą, arba kinas apie žmones, kurių dar nėra
kino teatras
Nijolė Andrijauskienė
Sebė (Sebbe)
Sonata Žalneravičiūtė
Gainsbourg’as. Didvyriškas gyvenimas (Gainsbourg [Vie héroïque])
Rūta Birštonaitė
Įsivaizduojamos meilės (Les amours imaginaires / Heartbeats)
Ieva Toleikytė
Baltas kaspinas (Das Weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte)
iš arčiau
Lukas Brašiškis
Kai pasakojimas praranda pradžią
Izolda Keidošiūtė
Galiu rinktis vaidmenis, kurie man patinka
Jurga Stakėnaitė
Saulė man nutiesė kelią
svečiai
Auksė Kancerevičiūtė
Santūrus išsišokėlis Daguras Kári
Tadeuszas Tomaszewskis
Noriu matyti kovojantį už idealus herojų
Ramūnas Aušrotas
Mes kartojame tą pačią istoriją, tik šiek tiek kitaip
festivaliai
Rengėjų inf.
Žiemos ekranai
namų kinas
Nijolė Andrijauskienė
Pakraštys (Kraj)
Nijolė Andrijauskienė
Kloja (Chloe)
Nijolė Andrijauskienė
Fantazija (Fantasia)
Nijolė Andrijauskienė
Džiuli ir Džulija (Julie & Julia)
Nijolė Andrijauskienė
Vaiduoklis (Ghost Writer)
feljetonas
Živilė Pipinytė
Šokis – gražus kaip pasaulis