Nr. 2010/4 (312)

Mieli Tigro metų išvarginti „Kino“ skaitytojai,

Vis dažniau aplanko mintis, kad visuomeninis ir kultūrinis gyvenimas Lietuvoje tvinksi nepaisant nieko. Nepaisant atkaklių ir sąmoningų pastangų jį numarinti. Lietuvių kinui šie metai netgi nebuvo blogiausi – pasirodė du reikšmingi vaidybiniai filmai: Šarūno Barto „Eurazijos aborigenas ir Kristijono Vildžiūno „Kai apkabinsiu tave“.

Geriausi naujametiniai palinkėjimai Lietuvai (ne tik lietuvių kinui) mums atrodo „Scanoramoje“ viešėjusio žymaus lenkų kino režisieriaus Krzysztofo Zanussi žodžiai: „Ateitis susijusi su tuo, kokią norėčiau matyti visuomenę. Autorinis kinas atsiranda kaip tam tikro elito, kuris trokšta sudėtingo, aukšto, rafinuoto meno, užsakymas. Tokie filmai, be abejo, turi būti remiami, nes aukštoji kultūra visada yra remiama. (...) Taip, kaip finansuojama opera, teatras, filharmonija, bibliotekos, taip pat turi būti remiamas kinas, kuris kreipiasi į tą aukščiausią, labiausiai išprususią visuomenės dalį. Tačiau vargingose šalyse kartais sunku paaiškinti jaunos, gana primityvios politikų klasės atstovams, kokios jų pareigos, kokį turtą valdo ir kokie su tuo susiję jų įsipareigojimai. Už sudėtingesnius filmus reikia mokėti. (...) Šalia to, be abejo, yra masinis kinas, kažkas panašaus į prekybos centrą ar „McDonald’s“. Tai masinio vartojimo produktas ir jis neša pelną. Bet tai neturi užmigdyti valdančiųjų, esą jei masinis poreikis patenkintas, tai šalis vystosi. Ne, šalis gali sustoti ar net atsitraukti atgal, pavirsti kultūros dykuma, tapti barbarų kraštu, jei liks tik masinė kultūra. Todėl linkiu lietuviams turėti pinigų, drąsos ir gerai rinktis autorius, kuriuos norėtų paremti. (...) Būtina išmintingai valdyti kultūrą, reikia išmintingų administratorių, giliai suprantančių kultūros vaidmenį, ypač šalyse, kur ji natūraliai silpna, gležna, kur jai kyla grėsmė.“

Bet kol šito nėra, kultūra vis tiek tvinksi savaime. Nepaisant nieko. Antai nepaisant steigėjo, Vilniaus miesto savivaldybės, „išmintingo ir jautraus vadovavimo“, lapkričio mėnesį Paryžiuje vykusioje „Europa Cinemas“ kino teatrų tinklo konferencijoje „Skalvijos“ kino centras buvo apdovanotas už geriausią 2009 m. filmų programą. Geriausias tarp daugiau nei tūkstančio „Europa Cinemas“ kino teatrų visame pasaulyje! Mums regis, tai prilygsta žygdarbiui. Sveikiname!

Taigi, nenukabinkime ausų, darbuokimės tėvynės labui tikėdamiesi, kad Triušio metai visiems mums bus kur kas švelnesni. Nepaisant nieko.

Kinas